«ΚΑΥΤΟΣ» IRVING ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΟΥΣ CELTICS!

O Kyrie Irving δείχνει να προσαρμόζεται άμεσα στους Celtics. Φάνηκε ξεκάθαρα αυτό στην δεύτερη εμφάνισή του με την πράσινη φανέλα, αφού χρειάστηκε μόλις 25 λεπτά για να σημειώσει 21 πόντους και να μοιράσει 3 ασίστ στη νίκη των Κελτών με 110-102 μέσα στην Philadelphia. Ήταν βέβαια το ρεσιτάλ του στην τρίτη περίοδο, όταν σημείωσε 11 πόντους σε αυτό το διάστημα, που έκανε πολύ κόσμο να καταλάβει ότι αισθάνεται μία χαρά στη νέα του ομάδα.

Ο Terry Rozier με 13 πόντους, ο Aron Baynes με 12 πόντους και ο Marcus Smart με 11 πόντους ήταν αυτοί που ακολούθησαν σε απόδοση τον Irving, με τον Gordon Hayward να μένει στους 9 πόντους. Για τους Sixers που παρατάχθηκαν χωρίς τους Embiid, Fultz και Saric, o Jerryd Bayless είχε 15 πόντους και οι J.J Redick και Amir Johnson από 12 πόντους, ενώ ο Ben Simmons έμεινε στους 8 πόντους.

Στα του αγώνα, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους Celtics να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούμενοι με 59-57. Στην τρίτη περίοδο ωστόσο, χάρη και στο ξέσπασμα του Irving, οι Κέλτες πήραν το πάνω χέρι και ξέφυγαν με 88-78, πηγαινοντας στην 4η περίοδο έχοντας προβάδισμα 8 πόντων (91-83). Εκεί θα εκτόξευσαν κάποια στιγμή την διαφορά στους 14 πόντους (103-89), φτάνοντας τελικά στη νίκη με 110-102.