Euroleague: 10η αγωνιστική

Με την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστηκής της Euroleague ολοκληρώθηκε και το πρωτο 1/3 της διοργάνωσης. Πάμε να δούμε τι έγινε και στα 8 παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν Πέμπτη και Παρασκευή :

Χίμκι – Μπάμπεργκ (82-73)

Κρίσιμο ματς στην Ρωσία, με τις δυο αντιπάλους να έχουν το ίδιο ρεκόρ πριν τον αγώνα. Η Χίμκι είχε τον πλήρη έλεγχο σε όλη την διάρκεια της ά περιόδου. Αλλά οι προσπάθειες των Ρώσων να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας στα μέσα της 2ης και 3ης περιόδου δεν είχαν αποτέλεσμα καθώς οι παίκτες του Τρικνέρι πάντα έβρισκαν τον τρόπο να μένουν σε απόσταση αναπνοής. Για 35 λεπτά ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με το σκορ να είναι 68-64, ωστόσο 1 λεπτό αργότερα η διαφορά έφτασε τους 9 πόντους (75-66) με την Μπαμπεργκ να μην μπορεί να απαντήσει και τελικά να ηττηθεί με 82-73. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Σβεντ (26π. 5ρ. 5 ασ.) με τους Γκιλ (14π. με 6/7 σουτ και 5ρ.) και Τόμας (10π με 5/5 διπ. και 4ρ.) να είναι καθοριστικοί . Για τους ηττημένους ο Χίκμαν ήταν πρώτος σκόρερ (22π.) με τους Ράιτ (13π. 5ρ. 3κλ.) και Τέιλορ (14π. 6ρ.) να προσφέρουν βοήθειες.

Αναντολού Εφές – Αρμάνι (73-68)

Ο αγώνας στην Τουρκιά ξεκίνησε με την Εφές να δείχνει αποφασισμένη μετά το κακό φετινό της ξεκίνημα (2-7 ρεκορ) και δια χειρός Ντράγκιτς να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα στην πρώτη περίοδο (23 – 14 στο 9:63). Στην συνέχεια η Αρμάνι ανέβασε την απόδοση με αποτέλεσμα να ισορροπήσει τον αγώνα χωρίς όμως να μπορεί να βρει απάντηση στον Στίματς ο οποίος είχε ήδη 16π. στα μέσα της γ΄ περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αρμάνι προηγήθηκε 57-61 με 06:27 να απομένουν. Ο μέχρι τότε αρνητικός Έρικ Μακόλουμ με 8 σερί προσωπικούς τους πόντους έκανε το 65-61. Με 02:13 πριν το τελικό σφύριγμα είχαμε το 67-67. Στο σημείο αυτό η Εφές με τρομερή άμυνα δέχθηκε πόντο μόνο από 1 βολή του Μίτσοφ, στα τελευταία 37» το 67-68 έγινε 70-68 απο τον Στίματς, στην επίθεση της Αρμάνι ο ΜακΚόλουμ έκανε τάπα (!) στον Τζέρελς, στην συνέχεια οι Τούρκοι κυκλοφόρησαν γρήγορα την μπάλα για να αποφύγουν το φάουλ των Ιταλών, με τον Ντράγκιτς να ευστοχεί σε 3ποντο και να σφραγίζει την πρώτη εντός έδρας νίκη της Εφές. Συγκλονιστικοί οι Στιματς (19π. 10ρ. 9 κερδισμένα φάουλ) και Μακόλουμ (15π. με τους 13 να είναι στην δ΄ αλλά και πρωταγωνιστικό ρόλο στην πιο κρίσιμη άμυνα του ματς). Για την ομάδα του Μιλάνου ξεχώρισαν οι Μίτσοφ (15π. 3ρ. 5ασ.) και Θίοντορ (15π. 4ασ.).

Μακάμπι – Ζαλγκίρις (81-74)

Άλλος ένας αγώνας που οι αντίπαλοι είχαν το ίδιο ρεκόρ. Ισορροπημένο παιχνίδι στο Γιάντ Ελιάου για 17΄(31-29), μέχρι το τέλος του ημίχρονου η Μακάμπι με 5/6 βολες και τρίποντο του Κόουλ πηρέ αέρα 10 πόντων (39-29). Η γ΄ περίοδος ξεκίνησε όπως τέλειωσε η β΄ με τους Ισραηλινούς να προηγούνται σταθερά πάνω από 10 πόντους σε όλη την διάρκεια της και τον Κόουλ να έχει ήδη 23π. Κάπου εκεί αντέδρασε η Ζαλγκίρις μειώνοντας στους 4 (75-71 με 2:08 να απομένουν) με 4 τρίποντα του Μιλάκνις και 10-20 επιμέρους σκορ στα πρώτα 8′ της δ΄. Τρίποντα από Μπόλντεν και Πάνγκος με την διαφορά ξανά στους 4 (78-74) με 1:15 για την λήξη, ωστόσο οι Λιθουανοί δεν ξανασκόραραν από τότε και έτσι ήρθε το τελικό 81-74 με την Μακάμπι να παίρνει 21 πόντους από βολές (21/31 έναντι 7/9) και 30π. από τρίποντα (10/18 έναντι 7/25). Μεγάλη εμφάνιση από τον Νόρις Κόουλ (26π. με 5/9διπ. και 4/6τρ. αλλά και 5ρ. 4ασ.) και σημαντική βοήθεια από τους Μπόλντεν (6π. 10ρ. 4ασ. 5κλ. 4κ.) και Τζάξον (12π. 6ασ.). Για την ομάδα του Σάρας, πολύ καλοί οι Μιλάκνις (19π. με 2/2διπ. 5/10τρ. σε 16:57!) και Γιανκούνας (11π. με 5/5διπ. 6ρ. 4ασ.)

Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε (69-83)

Μεγάλο ματς στην Ισπανία με την φορμαρισμένη Μπασκόνια που μετρούσε 3/3 στους 3 τελευταίους αγώνες να υποδέχεται την Φενέρ. Στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα καμία ομάδα δεν μπορούσε να επιβληθεί της άλλης (14-15), ωστόσο μέχρι το τέλος της ά περιόδου η Βάσκοι με ένα γρήγορο 11-0 τέλειωσαν το 10λεπτο προηγούμενοι με 25-15. Η ομάδα του Ζέλικο όχι απλά αντέδρασε, αλλά με πολυφωνία στο σκοράρισμα και σκορ περιόδου 12-26 κατάφερε να λήξει το ημίχρονο προηγούμενη 37-41. Στην αρχή της γ΄ η Μπασκόνια προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ (41-46 στο 21:30) με τον Σενγκέλια να μετράει μέχρι τότε 11π. Αυτή ήταν και η μικρότερη τιμή της διαφοράς, καθώς από κει και έπειτα η Φενέρ επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και με επιθετικό πλουραλισμό καθάρισε εύκολα τον αγώνα για το τελικό 69-83. Οι Τούρκοι είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ξεχώρισαν όμως ο Σλούκας (14π. 3ρ. 6ασ.) και ο Βέσελι (10π. 5ρ. 6ασ. 3κ.), για τους Βάσκους ο Σενγκέλια δεν συνέχισε ανάλογα (έμεινε στους 13π.) ενώ σημαντικός ήταν επιθετικά ο Τίμα (10π. με 1/1διπ. 2/2τρ. 2/2β.).

Βαλένθια- Ολυμπιακός (64-72)

Κρίσιμο παιχνίδι στην Βαλένθια (δεν είχε στην διάθεση της τον Ντούμπλιεβιτς) για αγωνιστικούς, και μη, λόγους. Το ματς είχε σημαδευτεί από την μεγάλη επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη, κάτι που δεν έγινε ούτε τώρα, αλλά και από το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έρχονταν αντιμέτωπος με έναν πρώην παίκτη του, τον Έρικ Γκριν. Ο αγώνας ξεκίνησε καλά για τους ερυθρολεύκους που προηγήθηκαν 4-13, οι Ισπανοί αντέδρασαν για το 11-13, με την περίοδο να ολοκληρώνεται 13-20 με τρίποντο του Τολιόπουλου σε νεκρό χρόνο. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε μια διαφορά αλλά δεν μπορούσε να την επεκτείνει καθώς όσες φορές η διαφορά πήγε σε διψήφιο νούμερο άλλες τόσες οι Ισπανοί μείωναν, με αποκορύφωμα το 40-43 (4:15 πριν την λήξη της γ΄) διά χειρός Πλάις. Μέχρι εκείνο το σημείο η Βαλένθια είχε πάρει 25 πόντους από τους Πλάις (12π.) και Γκριν (13π.), ενώ οι Πειραιώτες είχαν πάρει σκορ από αρκετούς παίκτες με μπροστάρη τον Πρίντεζη (8π.). Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έβγαλε ακόμη περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, κυριάρχησε στα ριμπάντους και πήρε επιθετικά πολλά από Παπανικολάου και Στρέλνιεκς. Ο Πλάις που δημιουργούσε συνεχώς προβλήματα σκόραρε μόλις μια φορά, αφήνοντας τον ορεξάτο Γκριν απελπιστικά μόνο. Έτσι ο Ολυμπιακός (αν και αγωνίστηκε αντιμετωπίζοντας λειψανδρία στην περιφέρεια χωρίς τους Μαντζαρη και Σπανουλη) έφυγε με το διπλό από την Ισπανία έχοντας 8/17 τρ. έναντι (6/16) και 42ρ. (έναντι 29). Συγκλονιστικός ο Παπανικολάου (13π. 1/1διπ. 3/4τρ. και 6ρ. 4ασ.) με την πολύ σημαντική δουλειά του να μην μπορεί να αποτυπωθεί σε στατιστικά, έτρεξε πολύ και έβγαλε αστείρευτο πάθος. Πολύ κάλος ο Πρίντεζης (12π. όμως 6/18 σουτ και 14ρ.) και ο Στρέλνιεκς (12π. 3ρ. 3ασ.). Για την Βαλένθια πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Γκριν που πάρα την πίεση που του ασκήθηκε σκόραρε 26π. (7/13διπ. 3/4τρ. 3/3βολ.) και ο Πλάις (14π. 8ρ. 4κ.) που στα 25 πρώτα λεπτά ήταν από τους καλυτέρους του γηπέδου.

ΤΣΣΚΑ-Μπαρτσελόνα (92-78)

Ντέρμπι από τα παλιά στην Ρωσία. Το παιχνίδι ξεκίνησε με απόλυτη ισορροπία για τις δυο ομάδες. Η ΤΣΣΚΑ έδειχνε καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +7 για τους Ρώσους (44-37) με τον Σεραφέν να ευστοχεί σε 2ποντο για το 44-39 του πρώτου 20λέπτου. Στο σκοράρισμα η ΤΣΣΚΑ έχει πάρει 24 πόντους από τους Κλάιμπερν και Ντε Κολό (11+13) ενώ η Μπάρτσα είχε ομοιομορφία στους σκόρερ της (κανένας πάνω από 7). Η τρίτη περίοδος συνεχίστηκε ανάλογα με την ομάδα του στρατού να έχει τον έλεγχο 66-58 (19π. ο Κλάιμπερν). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάρτσα ήταν ποιο συγκεντρωμένη και με ένα σερί 9-17 έφερε το ματς στα ίσια σε 5 λεπτά (75-75). Με τον αγώνα να έχει ξεκινήσει πάλι από το 0, η ομάδα του Ιτούδη έδειξε ότι είναι ένα επίπεδο πάνω, έτρεξε ένα σερί 13-0 με μπροστάρη τον Χίγκινς (88-75 με 01:49 για το τέλος) στον οποίο οι μπλαουγκράνα δεν αντέδρασαν ποτέ με το σκορ να καταλήγει στο 92-78 (17-3 σε 04:28). Για τους Ρώσους ο Χίγκινς ήταν ο παίκτης κλειδί (20π. τους 10 στην δ΄ και 5ρ.), καθοριστικοί ήταν και οι Ντε Κολό (18π. 11ασ. 4ρ. 4κλ.) και Κλάιμπερν (22π.). Οι Καταλανοί είχαν 4 παίκτες με πάνω από 10 πόντους χωρίς όμως να ξεχωρίζει κάποιος.

Παναθηναϊκός – Μάλαγα (82-71)

Να συνεχίσει το σερί νικών είχε ως στόχο η ομάδα των πρασίνων που αντιμετώπιζαν την Μάλαγα στο απόρθητο γήπεδο τους. Ο Παο κυριαρχούσε στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας. Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στην β΄ περίοδο με πρωταγωνιστή τον Γκιστ (12π. 8ρ. τα 4 επιθετικά) ωστόσο η Ισπανική ομάδα είχε λύσεις από τους Σουάρες και Μιλοσάβλιεβιτς και έτσι κατάφερε να προηγείται 32-35. Στην αρχή της τρίτης περιόδου ο Καλάθης το πήρε πάνω του πετυχαίνοντας 8 από τους πρώτους 10 πόντους του Παο στην περίοδο για το προσπέρασμα των πρασίνων με 42-41, στην συνέχεια το ματς πήγε καλάθι – καλάθι μέχρι το τέλος της γ΄ αλλά και τα πρώτα λεπτά της δ’ (57 – 58). Κάπου εκεί πήρε το όπλο του ο Νίκος Παππάς (10 πόντοι στην δ΄) που σε συνδυασμό με την αποβολή του επικίνδυνου Σουάρες (τεχνική ποινή και αντιαθλητικό σε 2 λεπτά) αλλά και τα εύστοχα τρίποντα που βρήκαν οι πράσινοι έδωσαν το πάνω χέρι στον Παναθηναϊκό (68-58, 06:01 για το τέλος). Η Μάλαγα έκανε μια τελευταία προσπάθεια να κλέψει το ματς μειώνοντας σε 74-69 (02:33 για την ληξη), ωστόσο ακολουθησε σερί 8-2 για τον ανώτερο Παναθηναϊκό που με το τελικό 82 – 71 πήρε μια αγχωτική νίκη. Έτσι το τριφύλλι έφτασε στο 7-3 έχοντας βγάλει εις πέρας ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα (αντιμετώπισε και τους 4 συμμετέχοντες του περσινού final four αλλά και σημαντικές ομάδες όπως Χίμκι (εντός), Μπάρτσα, Εφές και Μπασκόνια (εκτός)). Τρομερή εμφάνιση από τους Καλάθη (16π. 3ρ. 12ασ. 2κλ.) και Γκιστ (17π. με 7/9διπ. 1/2τρ. και 11ρ.) και μεγάλη συμβολή από τους Παππά (11π. οι 10 στο κρίσιμο 4ο δεκάλεπτο) και Ρίβερς (15π. τους 8 στην δ΄). Για τους Ισπανούς, σε πολύ καλή κατάσταση ήταν ο Σουάρες για όσο έπαιξε (14π. με 1/1διπ. 3/3τρ. 3/3β.) αλλά και οι Μιλοσάβλιεβιτς (12π. 4ρ. 3ασ. 2κλ.) και Νέντοβιτς (16π. με πολύ πιεστική άμυνα πάνω του).

Ρεαλ-Ερυθρος Αστέρας (83-87)

Μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ, η βασίλισσα επέστρεψε στην έδρα της αντιμετωπίζοντας την τελευταία ομάδα της διοργάνωσης. Το 19-19 έγινε στο τελευταίο λεπτό 24-19, με τον Ντόνσιτς να έχει ήδη 12 πόντους στην πρώτη περίοδο. Στην αρχή της δεύτερης, η Ρεάλ προηγήθηκε με 28-21 αλλά οι Σέρβοι με ρεσιτάλ του Ρότσεστι και με εύστοχα τρίποντα έτρεξαν ένα 11-25 και προηγήθηκαν 39-46 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο αστέρας συνέχισε να πυροβολεί από τα 6.75, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 13 (47-60 στο 24:03), αλλά τελικά η περίοδος έληξε 58-67 υπέρ των Σέρβων. Η Ρεάλ στην τέταρτη περίοδο, έψαχνε απάντηση και την βρήκε, 6 πόντοι από Ρούντι και 5 από Κάρολ σε 3 λεπτά έκαναν το 69-70. Η συνέχεια ήταν θεαματική, 2 τρίποντα η Ρεάλ, 3 ο Αστέρας και 75-79. Σερί 6-2 από Ρεάλ και 81-81, 2 λεπτά πριν την λήξη. Ο Νταβίντοβατς με 3/4 βολές δίνει προβάδισμα 81-84 με τον Ρέγιες να κάνει το 83-84, 01:15 για το τέλος. Λάθος από την μια ο Νταβίντοβατς, λάθος ο Ντόνσιτς από τη άλλη, κατοχή στον Αστέρα. Το ΚΡΙΣΙΜΟ τρίποντο του Άντιτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο της επίθεσης των σέρβων με 7″ να απομένουν (83-87), σφράγισε ένα τεράστιο αποτέλεσμα για τον Ερυθρό Αστέρα που πέτυχε την νίκη της αγωνιστικής. Κορυφαίοι των Σέρβων οι Ρότσεστι (18π. 7ασ.) και Μπίελιτσα (16π. 6ρ.) με τον Αντιτς (11π. 4ρ.) να κλειδώνει το διπλό. Για την Ρεαλ διασώθηκε ο Λούκα Ντόνσιτς (20π. 5ασ. και 10 κερδισμενα φαουλ).