Τα κόμματα | Ολες οι λίστες στην Αιτωλοακαρνανία | Ανανέωμενο

Τα κόμματα | Ολες οι λίστες στην Αιτωλοακαρνανία | Ανανέωμενο

Έληξε χθες το βράδυ η προθεσμία της υποβολής υποψηφιοτήτων για τις βουλευτικές εκλογές του Σεπτεμβρίου. Στο νομό της Αιτωλοακαρνανίας οι λίστες των κομμάτων έχουν ως εξής: (Θα υπάρξει και νεώτερη ενημέρωση)

ΣΥΡΙΖΑ

1 Βαρεμένος Γεώργιος
2 Τριανταφύλλου Μαρία
3 Δούρος Δημήτριος
4 Ζαβογιάννη Ηρώ
5 Παπαγεωργίου Παυσανίας-Ανδρεας
6 Ζέρης Παντελής
7 Καραγιώργου Μαργαρίτα
8 Βασιλείου Γιώργος
9 Κοντονάσιος Σωτηριος

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

1 Σαλμάς Μάριος
2 Καραγκούνης Κώνσταντίνος
3 Μπόκα Γεωργία
4 Παϊσιος Χρήστος
5 Μπαλαμπάνης Δημήτριος
6 Ανδρίκουλα Σοφία
7 Φωκά Μαρία
8 Κατσιώπη Παρασκευή
9 Λίτου Ελισάβετ

ΠΟΤΑΜΙ

1 ΦΟΥΝΤΑ ΝΙΚΗ
2 ΦΟΥΝΤΖΟΥΛΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ
3 ΤΣΙΠΡΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
4 ΑΓΓΕΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
5 ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ
6 ΑΘΗΝΑΙΟΥ ΕΥΗ
7 ΦΑΚΟΣ ΠΕΤΡΟΣ
8 ΜΕΝΟΥΔΑΚΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ (ΓΙΟΥΛΗ)

ΚΚΕ

1 Νίκος Μωραΐτης
2 Βασίλης Νικάκης
3 Σπύρος Κοτοπούλης
4 Δημήτρης Δήμας
5 Γεωργία Μυλωνά
6 Βασιλική Κρίκου
7 Μιχαήλ Κατσιγιάννης
8 Ειρήνη Κωνσταντοπούλου
9  Παναγιώτης Σταθελάκης

ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

1 Γιάννης Κολοβός
2 Θανάσης Γαλατάς
3 Βαλάντη Ευπατρίδη
4 Ηλίας Γεωργαλής
5 Παναγιώτα Πολιτοπούλου
6 Δημήτρης Καζάκος
7 Ελένη Σκανδάλου
8 Γιώργος Κωλέτσης
9 Κωνσταντίνος Κούστας

ΠΑΣΟΚ

1 Κωνσταντόπουλος Δημήτριος του Χρήστου, Εκπαιδευτικός
2 Αντωνόπουλος Βασίλειος του Ξενοφώντα, Γιατρός
3 Ροκοφύλλου Άννα του Χρήστου, Δικηγόρος
4 Αναγνωστόπουλος Ιωάννης του Χρήστου, Γιατρός
5 Τζαμαλής Γρηγόριος του Ανδρέα, Αγρότης
6 Χριστογιάννης Γεώργιος του Ιωάννη, Συνταξιούχος γιατρός
7 Αγγελόπουλος Αντώνιος του Διονυσίου, Γεωλόγος – Γεωφυσικός
8 Μπουμπούλη Παναγιώτα του Χρήστου, Καθηγήτρια
9 Ρούση – Ντζιμάνη Αγγελική του Χρήστου, Τραπεζική Υπάλληλος

ΑΝΤΑΡΣΥΑ

ΑΥΖΩΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Θωμά     εμπορικός αντιπρόσωπος
ΘΑΝΑΣΟΥΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Σπυρίδωνος  συνταξιούχος τραπεζοϋπάλληλος
ΚΟΚΚΙΝΟΒΑΣΙΛΗΣ ΠΟΛΥΔΕΥΚΗΣ του Δημητρίου  μέλος Δ.Σ εργ. κεντρ. Αγρινίου και Δ.Σ. ένωσης οικοδόμων Αγρινίου
ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ του Παναγιώτη   ελεύθερος επαγγελματίας
ΣΤΑΜΑΤΗ ΕΥΔΟΚΙΑ του Γεωργίου  ιδιωτική υπάλληλος – μηχανικός
ΤΣΙΑΚΑΝΙΚΑΣ ΣΟΦΟΚΛΗΣ του Ηλία  φαρμακοϋπάλληλος
ΤΣΩΛΗ ΕΛΕΝΗ – ΑΝΝΑ του Νικολάου  φοιτήτρια
(τα ονόματα των υποψηφίων  τοποθετήθηκαν με αλφαβητική σειρά)

ANEΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

1 Θύμιος Δρόσος
2 Γιώργος Σταθόπουλος
3 Παναγιώτης Μιχαλάτος
4. Βαγγέλης Παπαγεωργίου
5 Δήμητρα  Αλεξανδροπούλου
6 Ουρανία Μπούρχα
7 Σπυριδούλα Καραγεωργίου
8 Διογένης Παπαδόπουλος
9 Συμεών Γκοργκόλης

ΕΠΑΜ

1 Βάσσης Βασίλειος
2 Ράμμου Φωτεινή

 

Ο.Κ.Δ.Ε.

1. Παπαγιάννης Ιωάννης

————————————————-

Στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου κατέθεσαν δηλώσεις συμμετοχής στις εθνικές βουλευτικές εκλογές της 20ης Σεπτεμβρίου 2015, 19 κόμματα και 5 συνασπισμοί κομμάτων. Να σημειωθεί ότι την τελική απόφαση για το πόσα κόμματα και συνασπισμοί κομμάτων, νομιμοποιούνται να συμμετέχουν στις επερχόμενες βουλευτικές εκλογές θα τον έχει το Α΄ Τμήμα του Αρείου Πάγου το οποίο θα προβεί στην ανακήρυξη τους.

Τώρα. έληξε η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων συμμετοχής των κομμάτων, κ.λπ.
Συγκεκριμένα, στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου κατέθεσαν δηλώσεις συμμετοχής για τις βουλευτικές εκλογές της 20ης Σεπτεμβρίου 2015 τα εξής 19 κόμματα:

1) Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς – ΣΥΡΙΖΑ (Αλέξης Τσίπρας),
2) Νέα Δημοκρατία – Ν.Δ. (Ευάγγελος Μειμαράκης),
3) Λαϊκός Σύνδεσμος – Χρυσή Αυγή (Νικόλαος Μιχαλολιάκος),
4) Το Ποτάμι (Σταύρος Θεοδωράκης),
5) Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας – Κ.Κ.Ε. (Δημήτρης Κουτσούμπας),
6) Ανεξάρτητοι Έλληνες – Εθνική Πατριωτική Δημοκρατική Συμμαχία (Πάνος Καμμένος),
7) Ένωση Κεντρώων (Βασίλης Λεβέντης),
8) Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδος – Ο.Κ.Δ.Ε. (Διοικούσα επιτροπή: Σωφρόνιος Παπαδόπουλος, Σοφία Θεοδωροπούλου και Χρήστος Ζάκας),
9) Εθνική Ελπίδα (Γεώργιος Παπαδόπουλος),
10) Ελληνική Λαϊκή Δημοκρατική Απελευθέρωση – ΕΛ.ΛΑ.ΔΑ (Κων. Παπανικόλας),
11) Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος – ΠΑ.Ε.Κ.Ε. (Μιλτιάδη Τζαλαζίδης),
12) Κοινωνία- Πολιτική Παράταξη Συνεχιστών Καποδίστρια (Μιχαήλ Ηλιάδης),
13) Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ – ΟΑΚΚΕ (Διοικούσα επιτροπή: Ηλίας Ζαφειρόπουλος, Διονύσιος Γουρνάς και Ελένη Κωνσταντινοπούλου,
14) Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο – Ε.ΠΑ.Μ. (Δημήτριος Καζάκης),
15) Λαϊκή Ενότητα (Παναγιώτης Λαφαζάνης),
16) Θεσμός (Σπυρίδων Αντωνίου),
17) Δημοκρατικό Κόμμα – ΔΗΚΟ (Χρήστος Αναγνώστου),
18) Δημιουργία, ξανά ! Θάνος Τζήμερος,
19) Ελληνικό Κίνημα ‘Αμεσης Δημοκρατίας (Γεώργιος Κόκκας),
Παράλληλα, κατέθεσαν δηλώσεις συμμετοχής στις εκλογές και οι εξής 5 συνασπισμοί κομμάτων:
1) Δημοκρατική Συμπαράταξη, αποτελούμενος από τα κόμματα: α) Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα – ΠΑΣΟΚ και β) Δημοκρατική Αριστερά – ΔΗΜΑΡ (Φωτεινή Γεννηματά και Αθανάσιος Θεοχαρόπουλος),
2) Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή (ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.) – Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής, Επαναστατικής, Κομμουνιστικής Αριστεράς και της Ριζοσπαστικής Οικολογίας και Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα ΕΕΚ -Τροτσκιστές (17μελής κεντρική συντονιστική επιτροπή),
3) Κ.Κ.Ε.(μ-λ) και Μ-Λ Κ.Κ.Ε.- Εκλογική Συνεργασία (Διευθύνουσα επιτροπή: Κωνσταντίνος Μπεκιάρης, Αντώνιος Παπαδόπουλος, Δημήτριος Μπαμπίλης και Πέτρος Κουφοβασίλης),
4) Δημοκρατικοί – Κοινωνία Αξιών – Κόμμα Πειρατών Ελλάδας (Ευγένιος Καλαιτζόπουλος, Στυλιανός Φενέκος και Αθανάσιος Γούναρης) και
5) Πατριωτική Ένωση – Ελληνική Λαϊκή Συσπείρωση «Ε.ΛΑ.Σ», αποτελούμενος από τα κόμματα: α) Εθνεγερσία, β) Ανατολή της Ρωμιοσύνης και γ) Εθνικός Λαϊκός Σχηματισμός – Ε.ΛΑ.Σ (Γεώργιος Ανφαντής, Παναγιώτης Ξανθόπουλος και Οδυσσέας Τηλιγάδας).
Επίσης, εκπρόθεσμα κατέθεσε στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου δήλωση συμμετοχής ο συνασπισμός κομμάτων, ΑΚΚΕΛ, αποτελούμενο από τα κόμματα: α) Αγροτικό Κτηνοτροφικό Κόμμα Ελλάδος (Ευάγγελος Τσιομπανίδης), β) Λαϊκές Ενώσεις Υπερκομματικών Κοινωνικών Ομάδων – Λευκό (Κωνσταντίνος Ντάλιος) και γ) Πυρίκαυστος Ελλάδα (Γεώργιος Καλεάδης).

Τέλος υπενθυμίζεται, ότι στις βουλευτικές εκλογές της 25ης Ιανουαρίου 2105 συμμετείχαν 18 κόμματα και 4 συνασπισμοί κομμάτων.