Στο δρόμο για τους Ομίλους του CL ο Ολυμπιακός, στο Europa ο ΠΑΟΚ

Η ομάδα του Πειραιά επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί και με νέα νίκη κόντρα στην Μπασακσεχίρ συνεχίζει το ταξίδι στο Champions League. Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ που γνώρισε την ήττα στην Ολλανδία κόντρα στον Άγιαξ και θα παίξει στο UEFA.
Στο κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 της Μπασακσεχίρ και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για τα playoffs του Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ των Σεμέδο και Βαλμπουενά θα διεκδικήσουν την πρόκριση στους Ομίλους του CL σε διπλή αναμέτρηση με αντίπαλο τη ρώσικη Κράσνονταρ που απέκλεισε την Πόρτο.

Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει 20-21 Αυγούστου στο Φάληρο, ενώ η ρεβάνς 27-28 του μήνα.

Η ομάδα του Πειραιά είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Σα που κατέβασε ρολά διατηρώντας ανέπαφη την εστία του για τέταρτο επίσημο παιχνίδι. Η «Μπασακ» δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες όμως ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικότερος και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με γκολ του κεντρικού του αμυντικού Σεμέδο (55’). Ο Βαλμπουενά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών έγραψε το τελικό 2-0.