ΠΟΛΥ «ΣΚΛΗΡΟΙ» ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΓΙΣΟΥΝ ΟΙ BUCKS, 2-2 ΤΟΥΣ CELTICS

Το πρώτο ματς, το έχασαν στις λεπτομέρειες. Το δεύτερο, το έχασαν… χωρίς καν να το διεκδικήσουν. Το τρίτο το κέρδισαν σαν σε προπόνηση, το τέταρτο το πήραν κι αυτό για να ισοφαρίσουν τη σειρά στο 2-2 και να μείνουν «ζωντανοί» για την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας. Οι Bucks επικράτησαν των Celtics (104-102) στο BMO Harris Bradley Center του Milwaukee, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι ξανά ο κορυφαίος τους και τους Middleton – Parker να τον ακολουθούν, την ώρα που ο Jaylen Brown ήταν για άλλη μία φορά εκπληκτικός, αλλά δεν είχε αρκετές βοήθειες για να διεκδικήσει μέχρι το τέλος τη νίκη.

Ο «Greek Freak» ήταν για άλλη μια φορά ό,τι καλύτερο είχαν οι Bucks. Έπαιξε 40 λεπτά, σκόραρε 27 πόντους με 12/18 δίποντα και 3/6 βολές, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε μόλις δύο λάθη! Ο Khris Middleton (23 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα) κι ο Jabari Parker (16 πόντοι σε 25 λεπτά) ήταν εξαιρετικοί στον ρόλο τους, ενώ συνολικά η ομάδα του Milwaukee είχε 10/23 τρίποντα και μόλις δέκα λάθη.

Κορυφαίος των Celtics ήταν ο Jaylen Brown που έκανε ρεκόρ καριέρας με 34 πόντους από 13/24 σουτ, τον ακολούθησε ο Jayson Taum (21 πόντοι), Horford, Morris έδωσαν λύσεις, όμως ο Terry Rozier τελείωσε τον αγώνα με 2/10 τρίποντα και συνολικά η ομάδα του είχε 10/29. Ο Brad Stevens επέλεξε να δώσει στην τελευταία φάση την μπάλα στον Marcus Morris, όμως το δύσκολο δίποντό του βρήκε σίδερο και έτσι δεν είδαμε παράταση.

ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΤΩΝ BUCKS ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ, ΘΡΙΛΕΡ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

Με τον Brogdon αντί του Snell και τον Zeller αντί του Henson που έμεινε ξανά εκτός αγώνα, οι Bucks δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι. Βρέθηκαν στο -6 (4-10) πριν καν συμπληρωθεί το πέμπτο λεπτό, δεν είχαν καλό ρυθμό στην επίθεση και την ίδια ώρα έβλεπαν τους Κέλτες να κάνουν σπουδαία δουλειά στο ριμπάουντ. Δύο καλάθια του Γιάννη και ένα του Brogdon έγραψαν το 11-12 στο όγδοο λεπτό, με την ομάδα της Βοστώνης να έχει επτά σερί άστοχα σουτ, με τα «Ελάφια» να παίρνουν το προβάδισμα (15-14) για πρώτη φορά με κάρφωμα του Parker που έβαλε και τρίποντο για το 18-14 στο 10′. Middleton και Dellavedova πέτυχαν δύο μεγάλα δίποντα στο φινάλε της περιόδου και το 24-17 ξεσήκωσε το κάπως ήσυχο αυτή τη φορά BMO Harris Bradley Center.

Το δεύτερο δωδεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Maker από τη γωνία για το 27-17 και μακρινό σουτ του Snell για το 30-17, με το επί μέρους σκορ στο 25-5. Οι παίκτες του Stevens δεν είχαν το εύκολο καλάθι (αυτό που τους έδινε ο Irving, για παράδειγμα), ο εκνευρισμός τους ήφαν εμφανής, οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλά στο διάστημα που ξεκουράστηκε ο Αντετοκούνμπο και κράτησαν εύκολα μια διαφορά άνω των δέκα πόντων, με τον Middleton να γράφει το 49-34 με τρίποντο και το πρώτο μέρος να κλείνει στο 51-35 χάρη στους 33 πόντους που είχαν οι Middleton – Γιάννης – Parker, αλλά και το μόλις 31% με το οποίο σούταραν οι Celtics. Το 23.8% που είχαν μάλιστα στην ρακέτα, συνιστούσε το χειρότερο ποσοστό τους σε ημίχρονο στη διάρκεια της φετινής περιόδου.

πηγή:sport24