Ωραίος και… Ευρωπαίος ο ΠΑΟΚ

Συνεχίζει να γράφει χρυσές σελίδες στην ευρωπαϊκή του ιστορία ο ΠΑΟΚ, καθώς έμεινε όρθιος μέσα στη Μόσχα, υπερασπίστηκε το 3-2 του πρώτου αγώνα απέναντι στην Σπαρτάκ και πέρασε στην επόμενη φάση. Μπορούσαν ακόμη και τη νίκη οι Θεσσαλονικείς που αγχώθηκαν στο τέλος του αγώνα.

Ισόπαλο ( 0-0 ) το δεύτερο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων με τους παίκτες του Λουτσέσκου να έχουν σημαντικές ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, ιδιαίτερα μετά από την αποβολή του Λουίζ Αντριάνο για τη ρωσική ομάδα.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ το έργο της έγινε ακόμη πιο εύκολο στο 33′ όταν ο Λουίζ Αντριάνο είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Κρέσπο.
Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε σημαντικές ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα για να σκοράρει και να κλειδώσει την πρόκριση, όμως δεν τις αξιοποίησε με αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά να δεχθεί πίεση από τη Σπαρτάκ.
Η ρωσική ομάδα, όμως, δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει ουσιαστικά τον ΠΑΟΚ και ο «Δικέφαλος του Βορρά» προκρίθηκε στα πλέι οφ του Champions League.

Συνθέσεις

Σπαρτάκ Μόσχας: Μαξιμένκο, Εσένκο, Ζιγκό, Τζικίγια, Κομπάροφ, Φερνάντο, Γκλουσάκοφ, Ζόμπνιν, Πρόμες, Τασάεφ, Λουίς Αντριάνο

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βϊερίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Λέο Μάτος, Κάνιας, Μαουρίσιο, Λημνιός, Ελ Καντουρί, Πέλκας, Πρίγιοβιτς.