Γλίτωσε τα χειρότερα ο Ολυμπιακός

«Εάν δεν μπορείς να κερδίσεις ένα παιχνίδι, τουλάχιστον μην το χάσεις» λέει το… ρητό και αυτό ίσχυσε και στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Μπέτις στην πρεμιέρα του ομίλου του Europa League.

Κακοί στο μεγαλύτεροι μέρος του αγώνα οι ερυθρόλευκοι, αλλά με ευκαιρίες για τουλάχιστον ένα γκολ. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς. Πίεσε σε αρκετά σημεία του αγώνα η ισπανική ομάδα που είχε τις δικές της ευκαιρίες να προηγηθεί.

Ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο με τη Μπέτις, όμως, να επιβάλλει τον ρυθμό της και να βάζει τον Ολυμπιακό σε θέση άμυνας. Οι Ισπανοί απείλησαν στο 14′ με τους Πειραιώτες να απαντούν στο 23΄ όταν ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Ρόμπλες λίγο έλειψε να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η κακή εικόνα του Μπουχαλάκη, αλλά και η κίτρινη που πήρε νωρίς στο παιχνίδι ανάγκασαν τον προπονητή του Ολυμπιακού να τον αντικαταστήσει με τον Νάτχο πριν καν τελειώσει το ημίχρονο.

Τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος είχαν οι ερυθρόλευκοι όταν, στο 41′, ο Ποντένσε δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Μπέτις και ο Χασάν έστειλε τη μπάλα άουτ μπροστά σε κενή εστία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους όταν ο Φετφατζίδης δεν κατάφερε να σκοράρει (50′) μετά από ωραία πάσα του Ποντένσε.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Μπέτις να απειλήσει με τον Μορόν έπειτα από άστοχη έξοδο του Γιαννιώτη, ενώ οι Ισπανοί άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στον αγνωνιστικό χώρο και να κλείνουν την ελληνική ομάδα στα καρέ της.

Στο 73΄ ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Τσιμίκας δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και από εκείνο το σημείο η Μπέτις έκλεισε τους ερυθρόλευκους στα καρέ τους.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, άντεξαν στην πίεση των Ισπανών και κατάφεραν, τουλάχιστον, να μην χάσουν στην πρεμιέρα των ομίλων.

Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού η Μίλαν, στις 4 Οκτωβρίου στο «Σαν Σίρο». Η ιταλική ομάδα νίκησε εκτός έδρας την Ντούντζελαντ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου.

Συνθέσεις

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης (Νάτχο), Φετφατζίδης (Χριστοδουλόπουλος), Φορτούνης, Ποντένσε (Τοροσίδης), Χασάν

Μπέτις:: Ρόμπλες, Χάβι Γκαρσία, Σέρχιο Λεόν (Σέρχιο Κανάλες ), Τέγιο, Σίδνεϊ, Λορέν Μορόν, Χοακίν (Σανάμπρια  ), Γκουαρδάδο, Μπαραγκάν, Λο Σέλσο (Ινούι ), Μαντί.