«Ίδρωσε» για να περάσει από την Κύμη ο Ολυμπιακός

Λίγες ημέρες μετά το εντυπωσιακό 87-66 στη Μόσχα κόντρα στη Χίμκι για την Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα στην Κύμη απέναντι στην τοπική ομάδα για την Α1 μπάσκετ, επικρατώντας τελικά με 77-74, χάρη σε ένα τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το ματς ήταν κλειστό από την αρχή, αν και ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά στο β’ δεκάλεπτο, την οποία όμως απώλεσε γρήγορα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Έτσι, ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Περίπου 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Τουπάν ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία στα 17», διαμορφώνοντας το 77-74 υπέρ των φιλοξενουμένων. Η Κύμη επιχείρησε την τελευταία της επίθεση, όμως ο Σαγκς αστόχησε στην προσπάθεια για δύο πόντους που επιχείρησε, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ουάσινγκτον με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από τους νικητές ο Γουίλιαμς-Γκος είχε 15 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Μιλουτίνοφ ακολούθησε με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-39, 57-54, 74-77.