«Σόου» Μπογέ, Πόνσε, Λιβάγια στο ΟΑΚΑ

Με μία πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ σκόρπισε στους… τέσσερις ανέμους τον Άρη, επικρατώντας τελικά με άνεση του αντιπάλου της, σε ματς που έγινε στο ΟΑΚΑ και ήταν για την 8η αγωνιστική της Super League.

Πιο συγκεκριμένα, στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ πέτυχε εντυπωσιακή νίκη με 4-0 απέναντι στον Άρη, με μεγάλους πρωταγωνιστές και σκόρερ, τους Αργεντινούς Λούκας Μπογέ, Έκι Πόνσε και τον Μάρκο Λιβάγια.

Τάσος Τσατάλης

Ο Μπογέ ήταν ο καλύτερος της παίκτης σε όλο το ματς κι αυτός που άνοιξε το σκορ με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια στο 5′ ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ήρθαν τα δύο γκολ από τον Πόνσε με αντίστοιχες κεφαλιές και το τέταρτο από τον Λιβάγια με πλασέ.

Η ΑΕΚ παρότι άνοιξε νωρίς το σκορ είχε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο κι απειλήθηκε από τον Άρη που είχε τον έλεγχο κι έφτασε κοντά στο γκολ με τον Γκάμα, να πλασάρει λίγο άουτ, στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του ματς άλλαξε απότομα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό, έβαλε πολύ ένταση στο παιχνίδι της και η βελτίωση του Λιβάγια δημιούργησε ένα ακαταμάχητο δίδυμο με τον Λούκας Μπογέ, απέναντι στο οποίο απλά η ομάδα του Ερέρα δεν είχε απάντηση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

AEK (M. Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσόσιτς, Χουλτ(75΄ Γιαννιώτας), Γαλανόπουλος, Άλεφ, Γκάλο, Λιβάγια, Μπογέ(85΄ Γιούσης), Πόνσε(67΄ Μάνταλος)

ΑΡΗΣ (Π. Ερέρα): Κουέστα, Κωνσταντινίδης(76΄Σόουζα), Μπάσα, Μαβράι, Βαλεριάνος, Σιώπης, Κολάσο(67΄ Γιουνές), Ματίγια, Ματέο, Νιτιγκινί(76΄ Ναζλίδης), Γκάμα