«Πέρασε» από τον Βόλο και περιμένει… ευχάριστα νέα από το ντέρμπι

• |

Ο «δικέφαλος» ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος και αναμένει το ματς Ολυμπιακού ΑΕΚ για να δει εάν θα παραμείνει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Με σκορ 2-0 επικράτησε ο ΠΑΟΚ μέσα στον Βόλο, σε ματς για την 8η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Super League 1.

Χάρη στη νίκη του αυτή, ο «δικέφαλος» έφτασε στους 20 βαθμούς και ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος περνώντας τον Ολυμπιακό. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ένα ματς λιγότερο, αυτό με την ΑΕΚ, την Κυριακή. Ο ΠΑΟΚ, λοιπόν, αναμένει το ντέρμπι, προκειμένου να δει εάν θα παραμείνει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την πλευρά του, ο Βόλος γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα του και -μετά το εντυπωσιακό του ξεκίνημα- παρέμεινε καθηλωμένος στους 9 βαθμούς και βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν κυρίαρχη του παιχνιδιού, ελέγχοντας τον ρυθμό του ματς. Ήταν αποτελεσματική στην αμυντική της γραμμή, ενώ εξαπέλυε συνεχείς επιθέσεις, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Γκαραβέλη.

Πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Λημνιός που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 29ο λεπτό, ενώ κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε ο Πέλκας σε γκολ στο 74ο λεπτό.

Από την πλευρά του ο Βόλος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, προσπαθώντας στα τελευταία λεπτά -όταν όλα είχαν κριθεί- να μειώσει το σκορ, όμως ήταν αναποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλη, Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός (82’ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ, Στοχ (64’ Πέλκας), Σφιντέρσκι (75’ Άκπομ).

Βόλος: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Τσίκα, Δημόπουλος, Φερράρι, Μαξ Αγκούστο, Τσοκάνης, Τόρες, Ατιάτ (54’ Μάντζης), Ζοάο Ράφαελ, Γέντρισεκ.